Prihlásenie
 
Tiket neobsahuje žiadne tipy.

 

LIVE

Dnes

Dnes a noc

Dnes a zajtra

 Hodiny

 Dni

 Americký futbal (12)

 Baseball (11)

 Basketbal (54)

 DUEL VICTORKY (2)

 Formula (37)

 Futbal (1844)

 Hádzaná (18)

 Hokej (177)

 Motocykle (10)

 Rugby (5)

 Volejbal (14)

Zobraziť vybrané

Zobraziť celú ponuku podľa

 
 
Overenie tiketu
Číslo tiketu
Kontrolné číslo (za /)

 

 

 

Slovenský cyklista Erik Baška sa stal majstrom Európy

10.08.2015 Erik Baška ovládol záverečný špurt nedeľňajších popoludňajších pretekov jednotlivcov na 161 kilometrov v estónskom Tartu.

 

Slovenský cyklista Erik Baška sa stal majstrom Európy v kategórii do 23 rokov. Reprezentant tímu AWT-GreenWay ovládol záverečný špurt nedeľňajších popoludňajších pretekov jednotlivcov v estónskom Tartu. Jeho víťazný čas bol 3:36:49 h. Striebro si vybojoval ruský reprezentant Mamir Staš a bronz putuje do Talianska zásluhou Davideho Martinelliho. 

Na štarte bolo 160 pretekárov z 33 krajín. Jazdilo sa na 161,2 km, ktoré boli rozdelené do 13 okruhov po 12,4 km. Bola to posledná disciplína šampionátu a Slovensko malo na štarte šesťnásobné zastúpenie. Okrem Bašku sa predstavili aj Andrej Strmiska, Juraj Bellan, Ľuboš Malovec, Juraj Lajcha a Tomáš Harag. V cieli boli klasifikovaní iba traja slovenskí reprezentanti. Juraj Bellan skončil 89. a Juraj Lajcha 108. 


Preteky poznačil hromadný pád

Preteky poznačil hromadný pád, v ktorom boli aj slovenskí cyklisti, ktorí museli predčasne odstúpiť. Baškov titul majstra Európy je jedným z najväčších úspechov slovenskej cestnej cyklistiky na šampionátovej úrovni. Väčší úspech dosiahol iba Peter Velits v roku 2007, ktorý sa stal vtedy v nemeckom Stuttgarte majstrom sveta do 23 rokov. 

"Taktika bola jazdiť stále vpredu, lebo na technickom okruhu som sa chcel vyhnúť pádom a nepríjemným situáciám. V kopci som sa snažil trochu oddychovať a robiť si pozíciu inde. Veľmi som vďačný za pomoc Jurajom Lajchovi a Bellanovi, ostatní naši cyklisti boli v páde, ale našťastie sa im nič nestalo," referoval Erik Baška pre agentúru SITA krátko pred začiatkom antidopingovej kontroly.

K samotnému záveru pretekov, ktoré mu priniesli životný úspech, poznamenal: "V závere sa to stále selektovalo, boli tam kolízie, lakte, aj pády. Nikto už nemal síl nazvyš, bolo to o morálke. Stavil som na dlhý špurt po vetre, čo mi vyhovovalo. Predbehol som možno až 15 ľudí a dúfal, že skončím čo najviac vpredu. Skončilo sa to úplne najlepšie, ako sa len dalo. Som šťastný, lebo som využil formu, ktorú som mal zo sústredenia v Livigne. S pretekmi na európskych hrách v Baku sa to ani nedá porovnať, lebo tam som bol mimo formy." 


Špurtovalo sa vo veľkom balíku

Baškov titul majstra Európy je jedným z najväčších úspechov slovenskej cestnej cyklistiky na šampionátovej úrovni. Väčší úspech dosiahol iba Peter Velits v roku 2007, ktorý sa stal vtedy v nemeckom Stuttgarte majstrom sveta do 23 rokov. 

"V páde sme mali troch chalanov, ktorí vypadli už v prvom okruhu. Ľuboš Malovec musel ísť aj do nemocnice, ale nie je to také zlé, ako to spočiatku vyzeralo. Erikovi Baškovi zostali už len dvaja pomocníci a vo finále zostal vpredu z našich sám. Bol to mestský okruh plný zákrut, ale jemu to vyhovovalo. Špurtovať začal relatívne skoro už 300 m pred cieľom, ale dokázal to udržať až do konca. Špurtovalo sa vo veľkom ´balíku´, približne 50-60 ľudí," zhodnotil preteky športový riaditeľ a manažér výpravy SR Martin Riška.