Prihlásenie
 
Tiket neobsahuje žiadne tipy.

 

LIVE

Dnes

Dnes a noc

Dnes a zajtra

 Hodiny

 Dni

 Americký futbal (16)

 Austrálsky futbal (3)

 Baseball (7)

 Basketbal (62)

 DUEL VICTORKY (4)

 Florbal (5)

 Futbal (5412)

 Hádzaná (34)

 Hokej (592)

 Rugby (11)

 Tenis (73)

 Volejbal (10)

Zobraziť vybrané

Zobraziť celú ponuku podľa

 
 
Overenie tiketu
Číslo tiketu
Kontrolné číslo (za /)

 

 

 

Slovenskí tenisti zabojujú o svetovú skupinu proti Poľsku

22.07.2015 Slováci boli na žrebe jedným z osmičky nasadených tímov. Spôsobilo to víkendové víťazstvo v rozhodujúcom 2. kole I. skupiny euroafrickej zóny v Rumunsku.

 

Súperom Slovenska v septembrovom play-off súboji o svetovú skupinu Davisovho pohára ročníka 2016 bude Poľsko. 

Hrať sa bude 18.- 20. septembra 2015 a výhodu domáceho prostredia bude mať Poľsko. Rozhodol o tom utorkový predpoludňajší žreb, ktorý sa uskutočnil v centrále Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) v Londýne.

Slováci boli na žrebe jedným z osmičky nasadených tímov. Spôsobilo to víkendové víťazstvo v rozhodujúcom 2. kole I. skupiny euroafrickej zóny v Rumunsku (3:2) a následný posun na 17. priečku v daviscupovom renkingu krajín podľa Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) 

Najsilnejší možný súper

"Dostali sme zrejme najsilnejšieho možného súpera z tej osmičky tímov, ktoré prichádzali do úvahy. A navyše ešte aj v hosťujúcom prostredí. Poliaci majú veľmi silnú dvojicu vo štvorhre Fyrstenberg - Matkowski, aj keď v poslednom čase spolu nehrávajú, a špičkového svetového singlistu Janowicza. Ale v tomto štádiu súťaže si nenavyberáme. Ak chceme postúpiť do svetovej skupiny, musíme zdolať Poliakov aj u nich doma, Je predčasné špekulovať, aký povrch vyberú, ale vzhľadom na kvalitu dobre podávajúceho Janowicza na rýchlych povrchoch to asi antuka nebude," uviedol v reakcii pre agentúru SITA generálny sekretár STZ Igor Moška. 

"Teoreticky sa Slovensko dá považovať za najľahšieho súpera z tých, ktorí pre nás prichádzali do úvahy, ale treba zdôrazniť, že duely v tejto súťaži akoby mali vlastné pravidlá. Všetci protivníci na tejto úrovni sú nároční. Napriek tomu si myslím, že naše šance na postup sú väčšie ako predvlani v rovnakej fáze vo Varšave proti Austrálčanom," povedal šéf Poľského tenisového zväzu (PZT) Jacek Muzolf podľa webu Onet. 

Poliaci majú na stanovenie dejiska čas do 10. augusta. "Oficiálne niet dôvodu nevyužiť niektoré druhý raz v danom roku, ale obvykle sa usilujeme meniť ich, aby si na svoje prišli fanúšikovia v celej krajine,"podotkol Muzolf. 

Poliaci v elitnej skupine ešte neboli

Poliaci disponujú kvalitou vo dvojhre aj štvorhre. Jerzy Janowicz je ich singlovou jednotkou, momentálne mu patrí 48. priečka vo svetovom rebríčku ATP, ale bol už aj štrnásty. Dvojkou je Michal Przysiezny s renkingom 142. 

Vo štvorhre sa môžu pochváliť s donedávna jedným z najlepších svetových párov Mariusz Fyrstenberg - Marcin Matkowski, ktorí spolu vybojovali 15 deblových titulov vrátane podujatia ATP Masters series 1000 v Madride. Aktuálne patrí Matkowskému trinásta a Fyrstenbergovi 48. priečka v hodnotení ATP vo štvorhre, použiteľný je aj ďalší skvelý deblista Lukasz Kubot (41.). 

Z hľadiska histórie Poliaci hrajú Davisov pohár od roku 1925, ale v elitnej svetovej skupine ešte neboli ani raz. Ich najväčším úspechom bola doteraz účasť v zápase play-off v sezóne 2013. Doma na varšavskej antuke vtedy podľahli Austrálii 1:4. 


Slováci vlani nestačili na Američanov

V roku 2015 Poliaci rovnako ako ich slovenskí súperi účinkovali v I. skupine euroafrickej zóny DP. V 1. kole si doma na tvrdom povrchu v hale v Plocku poradili s Litvou 3:2 a v rozhodujúcom 2. kole pre pár dňami zdolali rovnako v domácom prostredí na tvrdom povrchu v Štetíne nebezpečnú Ukrajinu 3:1. Body Poľska získali Michal Przysiezny a Jerzy Janowicz vo dvojhre a vo štvorhre dvojica Lukasz Kubot - Marcin Matkowski. Za stavu 2:1 bolo rozhodujúce víťazstvo Janowicza nad Sergijom Stachovským 6:1, 7:6 (3), 3:6, 6:3. 

V prípade prehry s Rumunmi počas minulého víkendu v Konstanci by zostal tím SR v I. skupine euroafrickej zóny, v ktorej hrá nepretržite od sezóny 2007. Vlani v play-off o svetovú skupinu Slováci nestačili v Chicagu na Američanov (5:0 pre domácich). 

Zápas o celom tíme

Miloslav Mečíř (kapitán tímu SR): "Dostali sme ťažkého súpera. Podľa mňa Poliaci sú mimoriadne silní. Majú veľmi dobrého hráča do dvojhry Janowicza. Je to mladý hráč s výborným servisom, hotový bombardér. Poznám ho, lebo je to ročník Andreja Martina a môjho syna, hrávali spolu niektoré turnaje. Aj vo štvorhre sú mimoriadne silní. Majú výhodu aj v tom, že si môžu zvoliť dejisko a povrch. Keďže sa bude hrať v termíne po US Open, predpokladám, že to bude tvrdý povrch. Ak chceme postúpiť do svetovej skupiny, mali by sme poraziť aj favorizovaného súpera. Davis Cup je vždy o tom, že tri body znamenajú postup. Nie vždy je to o jednom hráčovi, ale o celom tíme. Počas minulého víkendu sa o tom presvedčili aj viaceré favorizované družstvá." 

Žreb play-off zápasov o svetovú skupinu Davisovho pohára 2016 (hrá sa 18.- 20. septembra 2015, prvý uvedený tím bude mať výhodu domáceho prostredia): 

India - Česká republika 
Holandsko - Švajčiarsko 
Rusko - Taliansko 
Uzbekistan - USA 
Kolumbia - Japonsko 
Dominikánska republika - Nemecko 
Brazília - Chorvátsko 
Poľsko - SLOVENSKO