Prihlásenie
 
Tiket neobsahuje žiadne tipy.

 

LIVE

Dnes

Dnes a noc

Dnes a zajtra

 Hodiny

 Dni

 Americký futbal (1)

 Austrálsky futbal (4)

 Basketbal (22)

 DUEL VICTORKY (3)

 Futbal (2455)

 Hádzaná (2)

 Hokej (376)

 Rugby (1)

 Tenis (202)

 Volejbal (14)

Zobraziť vybrané

Zobraziť celú ponuku podľa

 
 
Overenie tiketu
Číslo tiketu
Kontrolné číslo (za /)

 

 

 

Sagan je definitívne zelený, Froome musel tvrdo bojovať

26.07.2015 Peter Sagan má po predposlednej etape Tour de France definitívu víťazstva v bodovacej súťaži. Líder pretekov Chris Froome musel tvrdo brániť žltý dres pred Nairom Quintanom.

 

Brit Christopher Froome síce neodrazil atak Naira Quintanu, ale napriek veľkému vyčerpaniu si s pomocou tímových kolegov zo Sky napokon udržal žltý dres na cyklistických pretekoch Tour de France aj po sobotňajšej 20. etape z Modane Valfréjus do Alpe d´Huez, ktorá merala 110,5 km. V nedeľu môže na ceste do Paríža už oslavovať druhý triumf na legendárnom podujatí v kariére.

Pinot vyhral druhýkrát

Sobotňajšiu etapu vyhral Francúz Thibaut Pinot, ktorý sa tešil z druhého čiastkového triumfu na Tour v kariére. Vďaka výborne zvládnutému mýtickému kopcu do Alpe d´Huez triumfoval s náskokom 18 sekúnd pred Nairom Quintanom. Tretí finišoval Kanaďan Ryder Hesjedal. Froome stratil 98 sekúnd na Pinota, osemdesiat na Quintanu.

"Do poslednej chvíle som neveril, že sa mi podarí udržať náskok pred Quintanom. Keď som však videl v závere za sebou auto rozhodcov, vedel som, že Nairo musí byť ďaleko a ja mám na dosah triumf. Mám z výhry veľkú radosť. Neviem, či je lepšie byť tretí na Tour, ako som bol vlani, alebo vyhrať etapu. Sú to rozdielne pocity. Po smolnom prvom týždni sa mi podarilo teraz na záver vyhrať etapu a je to skvelé," povedal v cieli Pinot.

Poradie by sa už nemalo meniť

V celkovom poradí britský jazdec Sky Froome vedie pred záverečnými kilometrami pred Quintanom o 1:12 min, tretí je s odstupom 5:25 min Alejandro Valverde. V nedeľu na ceste na parížske Elyzejské polia by sa už nemalo poradie meniť.

Froome si okrem žltého oblečie pod Víťazným oblúkom aj bodkovaný dres najlepšieho vrchára 102. ročníka, Quintanovi bude patriť biely pre najlepšieho jazdca do 25 rokov.

Slovák Peter Sagan v sobotu mlčal, jazdil pokojne a do cieľa príde so stratou. Definitívne má však už istotu, že štvrtýkrát v rade získa zelený dres víťaza bodovacej súťaže. Pred Andrém Greipelom má náskok 104 bodov a v nedeľu v poslednej etape je v hre už iba 70 bodov.

"Dnes to bol boj o prežitie. Prakticky sme od začiatku stúpali do kopca, neustále bolo potrebné šľapať do pedálov. Som rád, že ak prídem v nedeľu do cieľa v Paríži, obhájim zelený dres. Každý rok je triumf v bodovacej súťaži niečim výnimočný. Uvidíme, čo bude v nedeľu. V Paríži má pršať a bojovať na mokrých dlažobných kockách na Elyzejských poliach o víťazstvo bude skutočne náročné," povedal Peter Sagan. 

Na konci čakal legendárny výstup

Sobotňajšia etapa definitívne rozhodla o osude 102. ročníka. Bola síce mimo časoviek najkratšou so 110,5 km, ale mala dve náročné horské prémie a na konci legendárny výstup do Alpe d´Huez do nadmorskej výšky 1850 m.

Pôvodne to mala byť ešte náročnejšia etapa, pre zosuvy pôdy v Alpách nemohli cyklisti ísť cez tunel Chambon a zdolávať Galibier s výškou 2645 m n. m.


Tempo určoval tím Sky

Hneď po štarte sa utrhol Alexandre Geniez a Francúz bol vpredu sto kilometrov. Postupne sa k nemu pridali Ramunas Navardauskas, Nicolas Edet a Lars Bak. V pelotóne určoval tempo tím Sky a vedúca štvorica si rýchlo vytvorila viac ako osemminútový náskok na pelotón.

Dlhé stúpanie na Col de la Croix de Fer do výšky 2067 m (56. km) preriedilo pelotón, z prvej štvorice unikol Geniez. V prvom kopci mal problémy Chris Froome. Najskôr sa utrhol Alejandro Valverde a potom aj Nairo Quintana. Brit napokon odrazil oba nástupy a v zjazde sa vytvorila okolo neho skupina ašpirantov na popredné umiestnenia.

Osamotený Geniez vyhral pred cieľovým stúpaním rýchlostnú prémiu a potom sa začal legendárny výstup s 21 zákrutami a desiatkami tisíc fanúšikov okolo cesty.

Quintana útočil opakovane

Na ceste do Alpe d´Huez začal útočiť Quintana. Jeho prvé dva nástupy ešte zachytil Richie Porte a Froome sa udržal v popredí skupiny favoritov. Na čele pracoval Geniez, ku ktorému sa však blížili Thibaut Pinot s Ryderom Hesjedalom. Na 102. km predstihol Genieza najskôr Pinot a potom aj Hesjedal.

V rovnakom čase opäť zaútočil Quintana a jeho nástup už nedokázal Froome odraziť. Kolumbijčan s pomocou krajana a tímového kolegu Andrewa Anaconu Gómeza rýchlo získal polminútový náskok na Brita. Quintanovi výstup do Alpe d´Huez sedel, kým Froome sa v kopci trápil.

Tri kilometre pred cieľom sa Quintana blížil k už osamotenému Pinotovi, na ktorého strácal 34 sekúnd. Froome bol za svojim najväčším vyzývateľom o minútu a bez pomoci tímového kolegu Richieho Porta tvrdo bojoval o udržanie žltého dresu. Napokon sa mu to aj podarilo.