Prihlásenie
 
Tiket neobsahuje žiadne tipy.

 

LIVE

Dnes

Dnes a noc

Dnes a zajtra

 Hodiny

 Dni

 DUEL VICTORKY (1)

Zobraziť vybrané

Zobraziť celú ponuku podľa

 
 
Overenie tiketu
Číslo tiketu
Kontrolné číslo (za /)

 

 

 

Matej Tóth nemal v pláne medailu, o to viac ho striebro teší

19.05.2015 Pre chodca Mateja Tótha je to už tretie medailové umiestenie v chôdzi na 20 km na Európskom pohári v rade.

 

BRATISLAVA 18. mája - Výborné výsledky, ktoré počas víkendu dosiahli slovenskí reprezentanti v chôdzi na 11. ročníku Európskeho pohára (EP) v španielskej Murcii, sú podľa šéftrénera Slovenského atletického zväzu (SAZ) Martina Pupiša zrkadlom podmienok vo Vojenskom športovom centre (VŠC) Dukla Banská Bystrica. "Za vytvorenie tých podmienok im patrí naša veľká vďaka," uviedol Martin Pupiš.


Štiavničky sú jediným regulárnym štadiónom

Ako vedúci slovenskej výpravy na tomto významnom európskom podujatí ďalej povedal, Tóthova medaila, štvrtá priečka juniora Úradníka a šiesta pozícia tímu mužov na 20 km je ovocím toho, že chodci majú k dispozícii na Štiavničkách jediný regulárny atletický štadión na Slovensku.

"Na pretekoch EP sa schádza zvyčajne silnejšia konkurencia ako na majstrovstvách Európy, lebo na EP v seniorských družstvách môžu štartovať z jednej krajiny až štyria pretekári, kým na ME, MS a OH iba traja. Verím, že aj tieto krásne výsledky našich chodcov z EP 2015 v Španielsku pomôžu k tomu, aby sa na Slovensku zlepšila infraštruktúra atletických športovísk. Aby kompetentní funkcionári a činitelia okrem futbalu, hokeja a tenisu začali venovať pozornosť aj atletike. Športovci ako sú Matej Tóth, alebo aj jeho perspektívni nasledovníci, si to naozaj zaslúžia," pripomenul Martin Pupiš po návrate výpravy SR zo Španielska. 

Konkurencia bola mimoriadne silná

"Pred súťažou sme s medailou nepočítali, pretože konkurencia bola mimoriadne silná. Veď stačí uviesť, že na štart v Murcii sa postavili štyria Rusi Ivanov, Strelkov, Krivov a Trofimov, štyria domáci Španieli s Lópezom či rovnaký počet Talianov na čele s Rubinom, Nór Tysse, Nemec Linke... Navyše, bol tam Francúz Diniz, Ukrajinec Dmytrenko... V takej ťažkej konkurencii som svoje možnosti reálne odhadoval okolo 6. miesta,"
 priznal úradujúci majster Európy v chôdzi na 50 km Matej Tóth. Ten sa v Španielsku vypol k obdivuhodnému výkonu. Jeho strieborná medaila bola ozdobou slovenského účinkovania na EP 2015.

"Výkon 1:20:21 h., ktorý predviedol Matej Tóth, je obdivuhodný, lebo sa zrodil v mimoriadne náročných klimatických podmienkach. Matej sa k nemu dopracoval vtedy, keď sa teplomer vyšplhal na 30 stupňov v tieni, na slnku bolo o šesť stupňov viac," upozornil šéftréner slovenských chodcov Roman Benčík na podmienky, v ktorých išli dvadsiatkári svoju súťaž.

Tridsaťdvaročného vicemajstra Európy na päťdesiatke z ME 2014 v Zürichu zdolal v Murcii v konkurencii 59 pretekárov iba kontinentálny šampión na 20 km Miguel Ángel López zo Španielska. Ten sa v domácich dôverne známych podmienkach ako jediný dostal pod 1:20 h (1:19:52).


Tóth získal skalp európskeho rekordéra

Pre Mateja Tótha je to už tretie medailové umiestenie v chôdzi na 20 km na EP v rade. V roku 2011 v portugalskom Olhau zvíťazil po dodatočnej diskvalifikácii Rusa Jemelianova za doping a pred dvoma rokmi v domácom prostredí v Dudinciach skončil tretí. Zverenec trénera Mateja Spišiaka získal v Murcii aj skalp európskeho rekordéra na dvadsiatke Yohanna Diniza z Francúzska, ktorý skončil tretí za 1:20:37 h.

Matej Tóth išiel tieto preteky takticky výborne: na 5. km bol piaty (medzičas 20:14 min), na desiatom štvrtý (40:14), na pätnástom tretí (1:00:17) a v cieli druhý.

V tímovej súťaži zvíťazili prekvapujúco Nemci pred Rusmi a Ukrajinou, slovenské kvarteto Tóth, Kučmín, Majdán, Spevák obsadilo 6. priečku. Slovenskí chodci do 20 rokov skončili na 6. mieste, slovenskí juniori obsadili 7. miesto.


Úradník prijal štvrté miesto s rozpakmi

Trochu zmiešané pocity v cieli juniorskej súťaže na 10 km mal Miroslav Úradník, časom 41:39 min skončil štvrtý.

"V cieli som bol trochu zaskočený. To štvrté miesto som prijal s rozpakmi, pretože veľmi blízko som mal k medaile. Až neskôr, s odstupom času som si uvedomil, čo som v týchto pretekoch dokázal. Toto štvrté miesto z pretekov EP je môj najhodnotnejší výkon v kariére. Doteraz som takto vysoko na žiadnych veľkých pretekoch nebol. Od rezultátu z Murcie sa môžem teraz smelo odraziť aj smerom k ME juniorov, ktoré budú v júli vo Švédsku," zdôraznil študent Gymnázia Jozefa Gregora Tajovského v Banskej Bystrici, v utorok 19. mája naňho čaká ústna maturitná skúška z dejepisu.


Tišťan je šťastný za splnenie limitov

Veľkú spokojnosť s výkonom na EP 2015 v Španielsku neskrýval 24-ročný Martin Tišťan (VŠC Dukla Banská Bystrica), ktorý v chôdzi na 50 km obsadil časom 4:02:26 h konečné 15. miesto. Jeho výkon stačil nie iba na splnenie limitu na MS 2015 v Pekingu (4:06:00), ale dokonca aj na OH 2016 v Riu de Janeiro (4:03:00).

"S limitom na MS v Pekingu sme pred súťažou EP počítali, ale, že to bude aj limit na OH 2016 v Brazílii, s tým sme nerátali. Fakt, že Martin sa zo Španielska vracia aj s právom štartu na budúcoročnej olympiáde v Riu de Janeiro, je pre nás všetkých veľmi milým prekvapením," skonštatoval Roman Benčík.

"Som nesmierne šťastný, že sa mi v jedných pretekoch podarilo splniť obidva limity. Škoda, že mi to nevyšlo tento rok v Dudinciach, kam ma prišli povzbudiť rodina, kamaráti, známi. Tam by som sa - v dobrom slova zmysle - pred nimi mohol predviesť v najlepšom svetle, veď som bol vo veľmi dobrej forme,"povedal Martin Tišťan pre agentúru SITA a pokračoval: "Ale som šťastný, že to už mám vo vrecku... Určite je to obrovské povzbudenie do ďalšieho tvrdého tréningu, ktorý na mňa teraz čaká. Veď ako sa hovorí, radšej splniť nejaký vytýčený cieľ neskôr, ako nikdy. Som šťastný, že mi to vyšlo. Teraz sa budeme spolu chystať najmä na MS v Pekingu, kde by som veľmi rád potvrdil nárast svojej športovej formy. Svetový šampionát v Číne je aj pre mňa top podujatím tohto súťažného ročníka."