Prihlásenie
 
Tiket neobsahuje žiadne tipy.

 

LIVE

Dnes

Dnes a noc

Dnes a zajtra

 Hodiny

 Dni

 DUEL VICTORKY (1)

Zobraziť vybrané

Zobraziť celú ponuku podľa

 
 
Overenie tiketu
Číslo tiketu
Kontrolné číslo (za /)

 

 

 

FIFA si zvolí prezidenta

27.05.2015 Tento týždeň sa v Zürichu uskutoční 65. kongres Medzinárodnej futbalovej federácie. Hlavným bodom dvojdňového programu bude nepochybne voľba prezidenta FIFA.

 

Vo štvrtok a piatok sa vo švajčiarskom Zürichu uskutoční v poradí 65. kongres Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA). Deviaty raz sa bude konať v spomenutom sídle riadiaceho orgánu svetového futbalu. 

Na zozname agendy je až sedemnásty, no hlavným bodom dvojdňového programu bude nepochybne voľba prezidenta tejto organizácie. Keďže niekdajší skvelý portugalský reprezentant Luís Figo i prezident Kráľovského holandského futbalového zväzu (KNVB) Michael van Praag odišli z bojiska predčasne, proti sebe sa napokon postavia len dvaja kandidáti: súčasný šéf Sepp Blatter, ktorého vyzve jordánsky princ Ali bin Al-Husejn.

Blatter sa uchádza o piaty mandát

Sedemdesiatdeväťročný Blatter bude takpovediac na "domácej pôde", pochádza zo Švajčiarska a aj tam žije. Členom FIFA je od roku 1975, začal ako technický riaditeľ. Túto funkciu vymenil o šesť rokov neskôr za miesto generálneho sekretára. Tým bol do roku 1998, keď ho zvolili za prezidenta. Najvyššiu pozíciu obhájil dosiaľ trikrát: v rokoch 2002, 2007 a 2011, uchádza sa teda o svoj piaty mandát. Okrem toho pôsobí v Medzinárodnom olympijskom výbore (od 1999). 

"Ako každoročne, teším sa na prezentáciu práce FIFA za uplynulých dvanásť mesiacov, ktorých vrcholom boli istotne majstrovstvá sveta v Brazílii. V tejto juhoamerickej krajine bol tiež predchádzajúci kongres FIFA. Členovia na ňom určili líniu, akou sa má uberať medzinárodný futbal. Výbory našej organizácie tvrdo dreli na splnení týchto cieľov. Prešli sme už dlhú cestu, ale vždy je zlepšovať, veď lopta sa nikdy neprestane kotúľať. Teším sa na nové výzvy, budú na prospech budúcej generácie. Budem rád za podnetnú diskusiu," napísal Blatter pred začiatkom kongresu. 

Princ Al-Husejn nie je žiadnym nováčikom

Jeho súper, o štyri dekády mladší syn jordánskeho kráľa Abdalláha II., je, pochopiteľne, v Medzinárodnej futbalovej federácii omnoho kratšie. V roku 2011 sa stal viceprezidentom FIFA a zároveň členom výkonného výboru riadiaceho orgánu svetového futbalu. Princ Ali bin Al-Husejn však nie je v tomto odvetví žiadnym nováčikom: od roku 1999 je hlavou Jordánskej futbalovej asociácie, o dva roky neskôr založil Západoázijskú futbalovú federáciu. Na jej čele stojí doteraz. Podporu v snahe zosadiť Blattera mu vyjadrili Európska futbalová únia (UEFA) s lídrom Michelom Platinim či anglická Futbalová asociácia (FA). Švajčiar sa môže oprieť minimálne o Africkú futbalovú konfederáciu (CAF), alebo aj legendu Pelého. 

Pred voľbou budú mať kandidáti 15-minútový priestor na prezentáciu svojho programu. Víťaz vzíde z tajného hlasovania, uchádzač na úspech v prvom kole potrebuje dve tretiny platných hlasov. V každom ďalšom kole mu postačí jednoduchá väčšina. Každá z 209 členských asociácií FIFA má jeden hlas. Na kongrese sa okrem iného bude rozhodovať o palestínskom návrhu suspendovať Izrael. 

V sobotu 30. mája je na programe mimoriadne zasadnutie výkonného výboru. Jeho najpodstatnejšou náplňou bude nové zloženie VV a pridelenie počtu zástupcov jednotlivých kontinentov na majstrovstvách sveta 2018 v Rusku, resp. 2022 v Katare. Informácie pochádzajú z webu FIFA.com.