Prihlásenie
 
Tiket neobsahuje žiadne tipy.

 

LIVE

Dnes

Dnes a noc

Dnes a zajtra

 Hodiny

 Dni

 Americký futbal (2)

 Austrálsky futbal (1)

 Baseball (4)

 Basketbal (8)

 DUEL VICTORKY (2)

 Futbal (2108)

 Hádzaná (2)

 Hokej (228)

 Snooker (39)

 Tenis (38)

 Volejbal (4)

Zobraziť vybrané

Zobraziť celú ponuku podľa

 
 
Overenie tiketu
Číslo tiketu
Kontrolné číslo (za /)

 

 

 

Peking tesne zdolal Almaty, usporiada ZOH v roku 2022

01.08.2015 Čínska metropola bude prvým mestom v histórii, ktoré usporiada letnú i zimnú verziu hier.

 

Zimné olympijské hry 2022 sa uskutočnia v čínskom Pekingu, ktorý sa stane prvým hostiteľským mestom letnej i zimnej edície. V piatok o tom na 128. zasadnutí Medzinárodného olympijského výboru (MOV) v Kuala Lumpure v Malajzii rozhodli členovia organizácie vrátane Slovenky Danky Bartekovej. "Zimné olympijské hry 2022 bude hostiť Peking," oznámil krátko predpoludním slovenského času prezident MOV Thomas Bach.

Jediným súperom Pekingu vo finále bolo kazašské mesto Almaty. Čínska metropola už hostila olympijské hry 2008 a stane sa prvým mestom v histórii, ktoré usporiada letnú i zimnú verziu hier. Hlasovanie bolo tesné, Peking vyhral pomerom 44:40.

Peking má k dispozícii obrovské finančné zdroje

Číňania, ktorých považovali za favorita, sa prezentovali ako spoľahlivá voľba napriek obavám z nedostatku snehu, notoricky známom zlom stave ovzdušia a varovaniam z opatrení vlády voči politickým disidentom a minoritným skupinám.

Peking má k dispozícii obrovské finančné zdroje, vláda uvoľní dostatok prostriedkov pre úspech podujatia. V prospech tohto mesta hovoria aj organizačné skúsenosti spred siedmich rokov, pre potreby ZOH 2022 by mohli využiť viaceré športoviská z roku 2008. So štadiónom Vtáčie hniezdo sa počíta na oba ceremoniály. Existuje tak už sedem plánovaných športovísk.

O úspechu Pekingu rozhodol pravdepodobne aj silný trh. Čína ponúka nové možnosti pre športový marketing. Hokejová NHL sa pravdepodobne bude snažiť presadiť na tomto trhu a bez veľkého váhania vyšle svojich najlepších hráčov do Pekingu. Náklady Pekingu na organizáciu a infraštruktúru sa pohybujú okolo troch miliárd dolárov.

Vizitka usporiadateľa ZOH 2022:

PEKING (Čína)
Termín ZOH:
4. - 20. februára 2022
Termín ZPH: 4. - 20. marca 2022
Počet obyvateľov mesta/krajiny: 19,6 mil./1,35 miliardy
Podpora obyvateľstva kandidatúre v meste/krajine: 88 %/92 %
Plánovaný rozpočet na infraštruktúru a organizáciu: 18,75 miliardy USD
Najväčšia vzdialenosť medzi plánovanými športoviskami: 257 km/178 min
Počet existujúcich športovísk: 7
Predchádzajúce kandidatúry: OH 2000 (neúspešne), OH 2008 (úspešne)
Najväčšie doteraz usporiadané podujatie: olympijské hry 2008

Plánované oblasti so športoviskami:
Peking: Štadión Vtáčie hniezdo (ceremoniály), haly pre krasokorčuľovanie, hokej, rýchlokorčuľovanie, rýchlokorčuľovanie na krátkej dráhe, curling
Čang-ťia-kchou: klasické lyžovanie, biatlon, snoubording, akrobatické lyžovanie
Jen-čching: alpské lyžovanie, boby, sane, skeleton

Hory sú suché, na sneh využijú vodnú nádrž

Organizátori sa budú musieť vyrovnať najmä s logistickými problémami. Pre lyžiarske súťaže sa počíta s využitím podmienok v okrese Čchung-li, asi 160 km severne od Pekingu, športy by si mali podeliť strediská v okolí miest Čang-ťia-kchou a Jen-čching.

Vďaka rýchlovlakom by mohla doprava medzi oboma centrami trvať niečo okolo hodiny. Všetky športoviská v tejto oblasti musia Číňania ešte postaviť. Hory nad Pekingom sú suché a usporiadatelia musia využiť aj vodnú nádrž na produkciu umelého snehu.

"Máme veľkú radosť z rozhodnutia Medzinárodného olympijského výboru. Zaväzuje nás to. Rovnako ako počas olympijských hier 2008 v Pekingu sľubujeme olympijskej rodine, že ju čaká veľkolepé podujatie. Chceme zorganizovať ekonomicky udržateľné zimné olympijské hry. Musíme zablahoželať aj Almaty k ich kampani," píše sa v stanovisku teraz už organizačného výboru z Pekingu.

O zimné olympijské hry 2022 sa pôvodne uchádzali aj európske mestá. Šancu malo aj Slovensko pri spoločnej kandidatúre s Krakovom, Poliaci však nezískali dostatočnú podporu verejnosti. Z rôznych dôvodov sa snáh o ZOH 2022 vzdali aj Mníchov, St. Moritz s Davosom, Štokholm, Oslo či Ľvov.

V Kuala Lumpure zároveň členovia Medzinárodného olympijského výboru rozhodli, že zimné olympijské hry mládeže 2020 usporiada Lausanne. Švajčiarske mesto zdolalo rumunský Brašov jasne 71:10.

Almaty už väčšinu športovísk má

Kazašské Almaty sa po neúspešnom hlasovaní organizátora zimných olympijských hier 2022 ponorilo do smútku. Na námestí v Almaty čakalo na výsledok približne tisíc záujemcov, oznámenie prezidenta MOV Thomasa Bacha však bolo horkou pilulkou.

"Je veľmi smutné, že sme neuspeli. Dúfali sme vo víťazstvo, olympijské hry by pozdvihli prestíž mesta aj celej krajiny," povedal 26-ročný Murat, ktorý pracuje v administratíve. "Kandidatúrou na zimné olympijské hry sme ukázali svetu obrovský progres, ktorý Kazachstan spravil od vyhlásenia nezávislosti. Toto je veľký triumf pre našu krajinu," uviedol v stanovisku zástupca šéfa organizačného výboru Andrej Kriukov.

Kandidatúra Almaty bola založená na silnej tradícii zimných športov, dostatku prírodného snehu a kompaktnom projekte - väčšina športovísk je vzdialená menej ako hodinu od centra mesta. Almaty už disponuje väčšinou športovísk, najväčšou investíciou by bola olympijská dedina a po nej ľadový tobogan pre sánkovanie, boby a skeleton.

Predstavitelia Almaty sa snažili zástupcov MOV presvedčiť, že Kazachstan predstavuje ideálne miesto so skutočne zimným prostredím a dostatkom prírodného snehu. Almaty sa prezentovalo aj ako kandidát v dokonalej zhode s reformným programom Agenda 2020, ktorý volá po využívaní už existujúcich športovísk.

Reakcie z prostredia slovenského športu:

František Chmelár (prezident Slovenského olympijského výboru): "Som sklamaný z tohto výsledku. Osobne som preferoval 'prírodnejšie' Almaty, tamojšie horské prostredie má vhodnejšie podmienky na zimné športy. Pre Peking však rozhodli ekonomické záležitosti a otázky bezpečnosti. Pomer hlasov 44:40 ukazuje, že v prípade Almaty skutočne išlo o vážneho protikandidáta. Nedá mi však nezopakovať, že ak by poľský Krakov nestiahol kandidatúru, mal by najmä vzhľadom na geografické hľadisko obrovskú šancu na úspech. O tom som presvedčený."

Danka Barteková (členka Medzinárodného olympijského výboru, strelkyňa): "Potvrdili sa predpoklady, že to bude tesný výsledok. Konečný stav 44:40 reflektuje predpovede o tesnom súboji. Ani ja som si netrúfala tipovať, kto vyhrá. Mnoho vecí naznačovalo, že oba tábory majú zhruba rovnaký počet podporovateľov. Nech by bol vyhral ktokoľvek, z hľadiska športovcov boli obe kandidatúry veľmi silné."

Zuzana Stromková (akrobatické lyžovanie): "Výber Pekingu sa očakával, takže nie som z tejto voľby prekvapená. Mne osobne je úplne jedno, ktorý kandidát vyhral. Pre mňa je najdôležitejšie, aby boli kvalitne pripravené športoviská, na ktorých budeme bojovať o medaily. V Číne som doteraz nikdy nebola, takže informácie zatiaľ nemám žiadne. Určite si však na internete pozriem, ako to tam vyzerá a čo majú organizátori ZOH v pláne. Na Peking v najbližšom čase nebudem myslieť, časovo je to ešte hrozne ďaleko. Veď najbližšie na nás čaká Pchjongčchang."

Klaudia Medlová (snoubording): "Práve som sa to dozvedela a je mi jedno, kde sa ZOH budú konať. Vôbec nemám žiadne informácie o tom, čo v Číne chcú pripraviť. Je to ešte veľmi ďaleko, ani neviem, čo dovtedy bude. Sústredím sa na najbližšiu olympiádu. Z dlhodobého hľadiska by som, samozrejme, rada šla do Pekingu. V Číne som ešte nebola. Bola tam už moja sestra na majstrovstvách sveta juniorov a vravela, že to bolo postavené dobre. Hlavné bude, nech sa tam jazdci cítia bezpečne a trať je dobre postavená. Nech to nie je také, ako bolo v úvode v Soči, kde trať museli prerobiť. V globále ešte na olympiádu nemyslím, myslím na najbližšiu sezónu."

Ohlasy zahraničných médií:

iDnes.cz (ČR): "Čínska metropola bude prvým mestom, ktoré po letných hrách usporiada aj zimné."

The Associated Press (USA): "Hlasovanie prinieslo prekvapivo tesný výsledok 44:40. Tajnú voľbu napokon vykonali písomne po tom, ako elektronický systém mal technické problémy."

BBC (V. Brit.): "Peking aj Almaty ešte pred dvoma rokmi boli outsidermi. Napokon však zostali jedinými uchádzačmi po stiahnutí štyroch európskych kandidatúr vrátane Osla a Štokholmu z politických či finančných dôvodov."

Die Welt (Nem.): "Číňania sa so svojou kontroverznou ašpirantúrou presadili na úkor Kazachov: nové trhy namiesto zimnej športovej tradície, umelý sneh namiesto prirodzenej horskej panorámy, veľké vzdialenosti namiesto krátkych ciest..."

L´Equipe (Fr.): "Oheň sa vráti do Pekingu. Rozpočet má hodnotu 3,06 miliardy USD."

Mundo Deportivo (Šp.): "Peking sa prezentoval ako bezpečná a skúsená alternatíva, ktorá dodá rodine zimných olympijských športov stovky miliónov nových fanúšikov."

ORF (Rak.): "Po Pjongčangu 2018 a letnom Tokiu 2020 sa najväčší športový sviatok sveta tretí raz za sebou uskutoční na ázijskom kontinente."

Sverige Radio (Švéd.): "Prezident MOV Thomas Bach oznámil výsledok hlasovania o 17.57 h miestneho času v malajzijskom Kuala Lumpure. Hry sa uskutočnia 4. - 20. februára."

Dagbladet (Nór.): "Obe kandidatúry boli kontroverzné, pričom len Almaty mohlo garantovať prírodný sneh. V piatok sa rozhodlo aj o tom, že zimné olympijské hry mládeže 2020 budú vo švajčiarskom Lausanne."